Cheap Alternatives to Pricey Foods

Cheap Alternatives to Pricey Foods

Quality ingredients are usually worth the price, but sometimes you can get away with cutting corners. Here’s how:

Butternut Squash

Butternut Squash

Squash: Go Beyond Butternut

We love lush, sweet butternut squash mashed or blended in fall and winter soups, but it can be a chore to prepare. It’s big and heavy, difficult to cut and has a tough outer skin that can be tricky to remove. So, we often find ourselves spending the extra money to buy prepeeled, precut chunks, which can run from $2.50 up to as much as $4 a pound. Then we discovered delicata squash, a slightly less sweet but still mildly sugary variety. It’s more tender, so it’s easier to cut; plus, its skin is edible. You can get the same amount of squash for $.99.

Switch and save: $1.50 to $3.99 per pound

Find out more cheap food Alternatives on Oprah.com

 

Rejuvenate

0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*